  • XF2M-3015-1A-R100
XF2M-3015-1A-R100
advertisement
Manufacturer No:
XF2M-3015-1A-R100
HK JDW NO:
578-XF2M-3015-1A-R100
Package:
Datasheet:
XF2M-3015-1A-R100
Description:
XF2M Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -30°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 15052
Step5Bar-code shipping tag
XF2M-3015-1A-R100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XF2M
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    30
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    30
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Natural
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    100mOhm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Rotary Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Location
    Dual
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    5.90μin 0.150μm
  • Plating Thickness
    6μin
  • Height Above Board
    0.083 2.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm