  • XCKU035-L1FFVA1156I
XCKU035-L1FFVA1156I
advertisement
Manufacturer No:
XCKU035-L1FFVA1156I
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XCKU035-L1FFVA1156I
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
3.51mm mm FPGAs Kintex® UltraScale™ Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 17417
Step5Bar-code shipping tag
XCKU035-L1FFVA1156I
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Bulk
    2012
  • JESD-609 Code
    e1
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Packing Method
  • Voltage - Supply
    0.880V~0.979V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1156
  • Number of Outputs
    520
  • Power Supplies
    0.9V
  • Number of I/O
    520
  • Number of Inputs
  • Organization
    1700 CLBS
  • Number of Logic Elements/Cells
    444343
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Number of CLBs
  • Length
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.51mm
  • Width
    35mm