  • XCCACE-TQ144I
XCCACE-TQ144I
advertisement
Manufacturer No:
XCCACE-TQ144I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCCACE-TQ144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XCCACE-TQ144I
Purchasing and Inquiry
XCCACE-TQ144I Overview
It is packaged with the materials of Tray. In order to conserve space on the board, it is located in the 144-LQFP. This is a high quality and reliable type of CompactFlash. -40°C~85°C should be set as the operating temperature. It is necessary to provide voltage to 2.25V~3.6V for the device to operate normally. The mount is constructed using the Surface Mount technique. The base part number XCCACE can be used to locate other similar electronic parts. The transmission line ends are terminated with 144 terminations in order to prevent signals from reflecting off the end. There is a supply voltage of 2.5V for the device. There are two 144 pins on this device. The reflow temperaure limit of 225 is determined by the component with the lowest tolerance for high temperatures. Subcategory Memory Controllers includes it. By providing a power supply of 2.5/3.33.3V, a high level of efficiency can be achieved. An uPs/uCs/peripheral IC type is integrated with the SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE. Ideally, the maximum supply current should not exceed 0.42mA.
XCCACE-TQ144I Features
Available in the 144-LQFP package
CompactFlash as controller type
Operating temperature of -40°C~85°C
XCCACE-TQ144I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCCACE-TQ144I Memory Controllers applications.
  • Multi-Chip-Packages (MCP)
  • Disk-on-Board
  • Discrete on-board flash drive or disk-on-board (DoB) integration
  • Embedded Flash
  • SmartCards
  • High reliability & industrial Solid State Drives (SSD)
  • CFast cards
  • High reliability & industrial Compact FlashTM Cards (CFC)
  • Medical Instrumentation and Industrial Products
  • Industrial USB Flash Drive
Step5Bar-code shipping tag
XCCACE-TQ144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Memory Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCCACE
  • Pin Count
    144
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/3.33.3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SECONDARY STORAGE CONTROLLER, FLASH MEMORY DRIVE
  • Supply Current-Max
    0.42mA
  • External Data Bus Width
    16
  • Controller Type
    CompactFlash
  • Host Interface Standard
    PCMCIA-ATA
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm