  • XC95288XL-6BG256C
XC95288XL-6BG256C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-6BG256C
HK JDW NO:
903-XC95288XL-6BG256C
Package:
256-BBGA
Datasheet:
XC95288XL-6BG256C
Description:
1.27mm PMIC XC9500XL Series 3.3V 256-BBGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-6BG256C Overview
288 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is part of the 256-BBGA package.There are 192 I/Os programmed in it.256terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.The part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Bulk.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500XL series.It is programmed with 256 pins.When using this device, YESis also available.In digital circuits, there are 6400gates, which act as a basic building block.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].FLASH is adopted for storing data.A total of 16logic elements/blocks are present.208.3MHzis the maximum frequency.
XC95288XL-6BG256C Features
256-BBGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
XC95288XL-6BG256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-6BG256C CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Programmable polarity
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Software-driven hardware configuration
  • PLC analog input modules
  • Digital multiplexers
  • Preset swapping
  • Page register
  • Voltage level translation
  • DDC INTERFACE
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-6BG256C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    256-BBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    XC9500XL
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    256
    YES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    256
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    192
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    208.3MHz
  • Speed Grade
    6
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm