  • XC95144-15PQ160I
XC95144-15PQ160I
advertisement
Manufacturer No:
XC95144-15PQ160I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95144-15PQ160I
Package:
160-BQFP
Datasheet:
XC95144-15PQ160I
Description:
0.65mm PMIC XC9500 Series XC95144 160 Pin 5V 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC95144-15PQ160I Overview
144 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The product is contained in a 160-BQFP package.There are 133 I/Os on the board.There are 160 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.It belongs to the family [0].As a result, it is packaged as Tray.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].The chip should be mounted by Surface Mount.The XC9500series FPGA is one of these types.A chip with 160pins is programmed.This device can also display [0].According to the XC95144, its related parts can be found.In digital circuits, there are 3200gates, which act as a basic building block.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 160pins on it.The maximal frequency should be lower than 55.6MHz.Fundamental building blocks consist of 8logic elements/cells.
XC95144-15PQ160I Features
160-BQFP package
133 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
160 pin count
160 pins
XC95144-15PQ160I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95144-15PQ160I CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • Programmable power management
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • PLC analog input modules
  • Cross-Matrix Switch
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • D/T registers and latches
  • DDC INTERFACE
  • LED Lighting systems
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
XC95144-15PQ160I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95144
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    133
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3200
  • Max Frequency
    55.6MHz
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    144
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    4.1mm