  • XC9235A15DER-G
XC9235A15DER-G
advertisement
Manufacturer No:
XC9235A15DER-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XC9235A15DER-G
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
XC9235A15DER-G
Description:
6 Terminals 2V XC9235 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 600mA 6-UFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9650
Step5Bar-code shipping tag
XC9235A15DER-G
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-UFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Nickel/Silver/Gold (Ni/Ag/Au)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XC9235
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    600mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz