  • XC6SLX25T-4FGG484C
XC6SLX25T-4FGG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX25T-4FGG484C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC6SLX25T-4FGG484C
Package:
484-BBGA
Datasheet:
Description:
2.6mm mm FPGAs Spartan®-6 LXT Series 484-BBGA 1mm mm 484
Quantity:
In Stock : 4974
Purchasing and Inquiry
XC6SLX25T-4FGG484C Overview
In the package 484-BBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 250 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 24051 logic elements/cells. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Spartan®-6 LXT series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 250 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 484. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 958464 bfpga electronics s of RAM. XC6SLX25 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si117kBe of this FPGA module reaches 117kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 484 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 1879 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. This is a battery operated device that operates on 1.22.5/3.3V. I am going to present you with a device that is equipped with 484 pins.
XC6SLX25T-4FGG484C Features
250 I/Os
Up to 958464 RAM bits
484 LABs/CLBs
XC6SLX25T-4FGG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc.
XC6SLX25T-4FGG484C FPGAs applications.
  • Voice recognition
  • Cryptography
  • Filtering and communication encoding
  • Aerospace and Defense
  • Medical Electronics
  • Audio
  • Automotive
  • Consumer Electronics
  • Distributed Monetary Systems
  • Data Center
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX25T-4FGG484C
    Select All
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of LABs/CLBs
    1879
  • Total RAM Bits
    958464
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    484
  • Length
    23mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Number of Pins
    484
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Width
    23mm
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Technology
    CMOS
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • HTS Code
  • Base Part Number
    XC6SLX25
  • Pin Count
  • Terminal Pitch
    1mm
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.22.5/3.3V
  • RAM Size
    117kB
  • Number of I/O
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V