  • XC6501A35A7R-G
XC6501A35A7R-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6501A35A7R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XC6501A35A7R-G
Package:
Datasheet:
XC6501A35A7R-G
Description:
0.55mm PMIC
Quantity:
In Stock : 7412
Step5Bar-code shipping tag
XC6501A35A7R-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold (Ni/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.55mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-B4
  • Output Voltage 1
    3.55V
  • Input Voltage (Min)
    4.05V
  • Input Voltage (Max)
    6V
  • Output Voltage1-Max
    3.5855V
  • Output Voltage1-Min
    3.5145V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Output Current1-Max
    0.2A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.35V
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Height Seated (Max)
    0.4mm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    0.9mm