  • XC6205B15AMR-G
XC6205B15AMR-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6205B15AMR-G
HK JDW NO:
817-XC6205B15AMR-G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
XC6205B15AMR-G
Description:
Enable Fixed 0.95mm XC6205 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 14931
Step5Bar-code shipping tag
XC6205B15AMR-G
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    XC6205
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.55V
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 100mA
  • PSRR
    65dB (10kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.55V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA