  • XC6118C12BMR-G
XC6118C12BMR-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6118C12BMR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XC6118C12BMR-G
Package:
SOT-25
Datasheet:
XC6118C12BMR-G
Description:
2V 5 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 6V
Quantity:
In Stock : 2906
Step5Bar-code shipping tag
XC6118C12BMR-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-25
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    DETECT VOLTAGE IS 1.2 VOLT
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Max Supply Current
    1.8μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.17V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.23V
  • Threshold Voltage
    +1.2V
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Width
    1.6mm