  • XC56309AG100A
XC56309AG100A
advertisement
Manufacturer No:
XC56309AG100A
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-XC56309AG100A
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC56309AG100A
Description:
0.5mm CPLD DSP563xx Series XC56309 3.3V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC56309AG100A Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 144-LQFP package.The packaging way is Tray.Its Fixed Point status makes it ideal for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.By operating the device at the temperature of -40°C~105°C TJ, a normal operation is ensured.Voltages can be input or output within 3.30V's analog voltage range.There are several digital signal processors in the DSP563xx series, including this one.In terms of its uses, it has 144 terminations.A voltage of 3.3V is used as the supply voltage.The base part number XC56309 can be used to identify many associated parts.Using this electronic part, ALSO HAVING 16-BIT ALU can also have additional features.With a clock frequency of 100MHz, it operates.
XC56309AG100A Features
Supplied in the 144-LQFP package
XC56309AG100A Applications
There are a lot of NXP USA Inc. XC56309AG100A DSP applications.
  • Instrument modeling
  • Infrared
  • House construction
  • Boats
  • Control systems
  • Digital image processing, data compression
  • Audio synthesis
  • Biometrics
  • Vibration signal processing
  • Electronic information engineering
Step5Bar-code shipping tag
XC56309AG100A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    DSP563xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Additional Feature
    ALSO HAVING 16-BIT ALU
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XC56309
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G144
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Host Interface, SSI, SCI
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Address Bus Width
    18
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    24
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (576B)
  • On Chip Data RAM
    24kB
  • Clock Rate
    100MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm