  • XC4VLX60-12FFG1148C
XC4VLX60-12FFG1148C
advertisement
Manufacturer No:
XC4VLX60-12FFG1148C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC4VLX60-12FFG1148C
Package:
1148-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V 3.4mm mm FPGAs Virtex®-4 LX Series 1148-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 59
Step5Bar-code shipping tag
XC4VLX60-12FFG1148C
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC4VLX60
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1148
  • Number of Outputs
    640
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    640
  • RAM Size
    360kB
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    59904
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    6656
  • Speed Grade
    12
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1148-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ