  • XC4VLX60-10FFG1148I
XC4VLX60-10FFG1148I
advertisement
Manufacturer No:
XC4VLX60-10FFG1148I
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XC4VLX60-10FFG1148I
Package:
1148-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V 3.4mm mm FPGAs Virtex®-4 LX Series 1148-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 948
Step5Bar-code shipping tag
XC4VLX60-10FFG1148I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1148-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Virtex®-4 LX
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC4VLX60
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1148
  • Number of Outputs
    640
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    640
  • RAM Size
    360kB
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    59904
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    10
  • Length
    35mm
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Width
    35mm