  • XBZ12A120CR-G
XBZ12A120CR-G
advertisement
Manufacturer No:
XBZ12A120CR-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XBZ12A120CR-G
Package:
0302 (0806 Metric)
Datasheet:
XBZ12A120CR-G
Description:
ZENER DIODE 25Ohm ±5% 100nA @ 9.1V 150°C TJ 0302 (0806 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
XBZ12A120CR-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0302 (0806 Metric)
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 9.1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    137.5mW
  • Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V