  • XBP24CZ7UIS-004
XBP24CZ7UIS-004
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CZ7UIS-004
HK JDW NO:
249-XBP24CZ7UIS-004
Datasheet:
XBP24CZ7UIS-004
Purchasing and Inquiry
XBP24CZ7UIS-004 Overview
The RF Transceiver is mounted using Surface Mount.A Tray package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZigBee? family, is what we are describing here.RF Transceivers that can supply 2.7V~3.6V volts are available.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.Many applications use this Transceiver with Surface Mount mounted.
XBP24CZ7UIS-004 Features
Surface Mount
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CZ7UIS-004 Applications
There are a lot of Digi XBP24CZ7UIS-004 RF Transceiver Modules applications.
  • Automotive
  • Medical
  • LED Lighting
  • Chemical Sensors
  • Receive
  • Fitness
  • Power management
  • Low-power IoT applications
  • Security Systems
  • Remote Device Management
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CZ7UIS-004
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    XBee-Pro® ZigBee®
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    SPI, UART
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA~45mA
  • Current - Transmitting
    120mA