  • XBP24CARIS-001
XBP24CARIS-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CARIS-001
HK JDW NO:
249-XBP24CARIS-001
Datasheet:
XBP24CARIS-001
Purchasing and Inquiry
XBP24CARIS-001 Overview
In order to mount the RF Transceiver, Surface Mount is used.A Tray package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? 802.15.4 family.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 2.7V~3.6V volts.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.
XBP24CARIS-001 Features
Surface Mount
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CARIS-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24CARIS-001 RF Transceiver Modules applications.
  • POS Terminals
  • Receive
  • Health care
  • Automotive
  • Low-power IoT applications
  • Thermostats
  • Retail
  • Power Amplifier (PA)
  • Industrial and Data Logger
  • Remote Device Management
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CARIS-001
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Antenna Type
    Antenna Not Included
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    120mA