  • XBP24-Z7UIT-003
XBP24-Z7UIT-003
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7UIT-003
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7UIT-003
Datasheet:
XBP24-Z7UIT-003
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7UIT-003 Overview
This RF Transceiver' mounting method is Through Hole.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Bulk package.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.This RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB family.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 3V~3.4V.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.Many applications use this Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24-Z7UIT-003 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7UIT-003 Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7UIT-003 RF Transceiver Modules applications.
  • HVAC
  • LoT applications
  • Security Systems
  • Industrial and Data Logger
  • Remote Control
  • Internet of Things (IoT)
  • Wireless Price Tags
  • Power management
  • Smart Meters
  • Transmit
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7UIT-003
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • Series
    XBee-Pro® ZB
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA