  • XBP24-Z7UIT-002
XBP24-Z7UIT-002
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7UIT-002
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7UIT-002
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7UIT-002 Overview
We are using Through Hole as the RF Transceiver' mounting method.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.The RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB family.3V~3.4V voltage is available from the RF Transceiver.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.There are many applications that use the Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24-Z7UIT-002 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7UIT-002 Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7UIT-002 RF Transceiver Modules applications.
  • M2M Communication
  • Smart Meters
  • Industrial Controls
  • Retail
  • Chemical Sensors
  • Switch
  • Low-power IoT applications
  • Internet of Things (IoT)
  • Utility and Smart Energy
  • Secure Payment
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7UIT-002
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    XBee-Pro® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA