  • XBP24-Z7CIT-001
XBP24-Z7CIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7CIT-001
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7CIT-001
Datasheet:
XBP24-Z7CIT-001
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7CIT-001 Overview
RF Transceiver is possible to mount the RF Transceiver using Through Hole.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZB family, is what we are describing here.RF Transceivers with 3V~3.4V voltage capabilities can be used.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.In many applications, this Transceiver is mounted with a Through Hole bus.
XBP24-Z7CIT-001 Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7CIT-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7CIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • POS Terminals
  • Security Systems
  • Internet of Things (IoT)
  • Thermostats
  • Health care
  • Receive
  • Power Amplifier (PA)
  • Consumer Electronics
  • Industrial Controls
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7CIT-001
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Series
    XBee-Pro® ZB
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    295mA