  • XBP24-AUI-001J
XBP24-AUI-001J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-AUI-001J
HK JDW NO:
249-XBP24-AUI-001J
Datasheet:
XBP24-AUI-001J
Purchasing and Inquiry
XBP24-AUI-001J Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Through Hole method.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? 802.15.4 family, is what we are describing here.There is 2.8V~3.4V voltage limit on the RF Transceiver.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.There are many applications for this Transceiver , since it is Through Hole mounted.
XBP24-AUI-001J Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts
XBP24-AUI-001J Applications
There are a lot of Digi XBP24-AUI-001J RF Transceiver Modules applications.
  • Security Systems
  • POS Terminals
  • Automotive
  • Low-power IoT applications
  • Patient Asset Tracking
  • Transmit
  • Power Amplifier (PA)
  • Power management
  • Home and Security
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-AUI-001J
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -100dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    55mA
  • Current - Transmitting
    215mA