  • XBP24-AUI-001
XBP24-AUI-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-AUI-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-AUI-001
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-AUI-001
Purchasing and Inquiry
XBP24-AUI-001 Overview
Through Hole is used for RF Transceiver' mounting.An acceptable Transceiver RF's maximum value for supply voltage is 3.4V.As a result of the use of the Bulk package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.During high power RF Transceiver operation, 20 pins are used.As a member of the XBee-Pro? 802.15.4 family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.The RF Transceiver can supply 2.8V~3.4V voltage.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.Many applications make use of this Transceiver , which has Through Hole mounted.
XBP24-AUI-001 Features
Through Hole
3.4V volts
Bulk package
20 pins
2.8V~3.4V volts
XBP24-AUI-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24-AUI-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Home and Security
  • Automotive
  • LED Lighting
  • Secure Payment
  • Internet of Things (IoT)
  • Digital Remote
  • Industrial and Data Logger
  • Power Amplifier (PA)
  • Health and Fitness
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-AUI-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Number of Channels
    13
  • Interface
    UART
  • Max Supply Voltage
    3.4V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -100dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    55mA
  • Current - Transmitting
    215mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -100 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    32.94mm
  • Width
    24.38mm
  • Thickness
    2.03mm