  • XBP24-ACI-001
XBP24-ACI-001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-ACI-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-ACI-001
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-ACI-001
Purchasing and Inquiry
XBP24-ACI-001 Overview
The RF Transceiver' mounting method adopted is Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro? 802.15.4 family.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 2.8V~3.4V.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XBP24-ACI-001 Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts
XBP24-ACI-001 Applications
There are a lot of Digi XBP24-ACI-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Low-power IoT applications
  • Automotive
  • Retail
  • Wireless Price Tags
  • Security Systems
  • Power management
  • Secure Payment
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-ACI-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.4V
  • Number of Channels
    12
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Sensitivity
    -100dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    55mA
  • Current - Transmitting
    215mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -100 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    32.94mm
  • Width
    24.38mm
  • Thickness
    2.03mm