  • XBP06V0U25R-G
XBP06V0U25R-G
advertisement
Manufacturer No:
XBP06V0U25R-G
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
HK JDW NO:
817-XBP06V0U25R-G
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
XBP06V0U25R-G
Description:
LOW CAPACITANCE TVS DIODE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XBP06V0U25R-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    DVI, HDMI, USB
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5V Max
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    0.25pF @ 1MHz