  • XB24-Z7UIT-004
XB24-Z7UIT-004
advertisement
Manufacturer No:
XB24-Z7UIT-004
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB24-Z7UIT-004
Package:
Module
Datasheet:
XB24-Z7UIT-004
Purchasing and Inquiry
XB24-Z7UIT-004 Overview
We are using Through Hole as the RF Transceiver' mounting method.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Tray package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.In order to operate high power RF Transceiver, there are 20 pins that must be connected.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee? ZB family, is what we are describing here.The RF Transceiver can supply 2.1V~3.6V voltage.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications that use the Transceiver with Through Hole mounted.
XB24-Z7UIT-004 Features
Through Hole
Tray package
20 pins
2.1V~3.6V volts
XB24-Z7UIT-004 Applications
There are a lot of Digi XB24-Z7UIT-004 RF Transceiver Modules applications.
  • Automotive
  • Fitness
  • Remote Device Management
  • Industrial Controls
  • Digital Remote
  • Power Amplifier (PA)
  • LED Lighting
  • Receive
  • Medical
  • Low Noise Amplifier (LNA)
Step5Bar-code shipping tag
XB24-Z7UIT-004
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    XBee® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Number of Channels
    15
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    38mA~40mA
  • Current - Transmitting
    35mA~45mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -96 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    32.94mm
  • Width
    24.38mm