  • XB24-Z7CIT-001
XB24-Z7CIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XB24-Z7CIT-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB24-Z7CIT-001
Package:
Module
Datasheet:
XB24-Z7CIT-001
Purchasing and Inquiry
XB24-Z7CIT-001 Overview
In this case, RF Transceiver' mounting method is Through Hole.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.In the XBee? ZB family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.2.4GHz is the frequency of the RF Transceiver Module.This Transceiver is widely used in a variety of applications with its Through Hole mounting.
XB24-Z7CIT-001 Features
Through Hole
Bulk package
2.1V~3.6V volts
XB24-Z7CIT-001 Applications
There are a lot of Digi XB24-Z7CIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Patient Asset Tracking
  • Location and Asset Tracking
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • LoT applications
  • Health and Fitness
  • Fitness
  • Internet Radio
  • Low-power IoT applications
  • HVAC
Step5Bar-code shipping tag
XB24-Z7CIT-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    38mA~40mA
  • Current - Transmitting
    35mA~45mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -96 dBm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    XBee® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz