  • X9C503SZT1
X9C503SZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C503SZT1
HK JDW NO:
391-X9C503SZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C503SZT1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C503SZT1 Overview
This file is contained in a package of SOIC.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.Tape & Reel package contains the access code to secure the digital potentiometer.The pentometer consists of 100 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.A flow rate limit of 50kOhm is possible.The Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.A voltage of 5V can be delivered by it.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.A family of pentometer is Digital Potentiometers.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.The supply current needs to be operated within the range of 1mA in order to deliver its performance.
X9C503SZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C503SZT1 Applications
  • Gas detection circuit
  • Voltage control
  • Optic fiber network
  • Cell phone
  • Audio Volume control
  • Stereo
  • Wheatstone bridges
  • Automatic gain control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
X9C503SZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Width
    3.9mm