X9C102SIZT1
X9C102SIZT1
668-X9C102SIZT1
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminations5V 8 Pin X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
X9C102SIZT1 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.The pentometer consists of 100 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Limiting the flow with 1kOhm is possible.Pentometer belongs to the family X9C102.
X9C102SIZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102SIZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SIZT1 Digital Potentiometers applications.
- Refrigerator
- Brightness of monitors
- Motor control
- Gas detection circuit
- Joysticks
- Automated caliberation
- Medical equipment
- DC/DC conversion circuit
- Used as voltage divider
- Bias adjustment circuits
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
X9C102SIZT1
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Renesas Electronics America668-X9C503SIZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C503SZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-ISL90727WIE627Z-TK6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C102SIZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C103SIZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C102SZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C102PIZ8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9C103SIZT18-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-X9313WSIZ8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America Inc.668-X9C503SIZT18-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare