  • X9448WS24
X9448WS24
advertisement
Manufacturer No:
X9448WS24
HK JDW NO:
391-X9448WS24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9448WS24
Description:
24 Pin Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
X9448WS24 Overview
There is a SOIC package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The digi devices shows the 24 pins.You can limit the flow by using 10kOhm.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.IC types that are additional to those listed above are: ANALOG CIRCUIT
X9448WS24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
X9448WS24 Applications
  • Refrigerator
  • LEDs
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Voltage control
  • Adjust VCOM settings
  • Automotive electronics
  • Motor control
  • Industrial control
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9448WS24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9448WS24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C