  • X9430WS24
X9430WS24
advertisement
Manufacturer No:
X9430WS24
HK JDW NO:
391-X9430WS24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9430WS24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9430WS24 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.A 24 pin can be seen in the digi devices.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9430WS24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9430WS24 Applications
  • Programmable power supplies
  • Voltage resistance conversion
  • Power supply
  • Healthcare Products
  • Stereo
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Modern office equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
X9430WS24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9430WS24.
  • Package / Case
    SOIC
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm