  • X9428YS16I-2.7T1
X9428YS16I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9428YS16I-2.7T1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428YS16I-2.7T1
Description:
16 Terminations 3V X9428 Digital Potentiometers XDCP™ Series I2C 64 Positions
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm