  • X9428WV14I-2.7T1
X9428WV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9428WV14I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9428WV14I-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WV14I-2.7T1 Overview
Pentometer consists of 64 positions.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices has 14 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Voltage can be delivered at 3/5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.It is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.The operating temperature should be kept below 85°C.There are 14 terminals on it.This digital potentiometer works at temperatures as low as -40°C.
X9428WV14I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9428WV14I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9428WV14I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable current control
  • Programmable computer
  • Automatic gain control
  • Noise-free volume controller
  • Calibration instrumentation
  • Household appliances
  • Sensor auto referencing circuits
  • Bias adjustment circuits
  • Refrigerator
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9428WV14I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm