  • X9428WV14-2.7
X9428WV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WV14-2.7
HK JDW NO:
391-X9428WV14-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WV14-2.7 Overview
Package TSSOP contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In the digi devices, 14 pins can be seen.You can limit the flow by using 10kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Voltage can be delivered at 3/5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDespite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9428WV14-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9428WV14-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Speakers
  • Healthcare Products
  • Contrast control of monitors
  • Motor control
  • Used as voltage divider
  • Analogue circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Noise-free volume controller
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9428WV14-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm