  • X9428WS16Z-2.7
X9428WS16Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9428WS16Z-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428WS16Z-2.7
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WS16Z-2.7 Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.64 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 16 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 10kOhm.Family X9428 includes pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.Among its additional features are the following: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428WS16Z-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9428WS16Z-2.7 Applications
  • Power calibration
  • Automated caliberation
  • Healthcare Products
  • Power supply
  • Programmable I to V converter
  • Medical equipment
  • Gas detection circuit
  • Industrial control
  • PC
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16Z-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm