  • X9421YV14ZT1
X9421YV14ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9421YV14ZT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421YV14ZT1
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YV14ZT1 Overview
Positions 64 make up this pentometer.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.Performance is delivered by 5V power.On the digi devices, you can see the 14 pins.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, it can deliver voltage.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.It is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.Temperatures below 70°C are recommended for operating conditions.In this case, there are no terminals.
X9421YV14ZT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421YV14ZT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421YV14ZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable computer
  • Modern office equipment
  • Motor control
  • Automatic detection of equipment
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
  • Automotive electronics
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9421YV14ZT1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm