  • X9421YV14IZ
X9421YV14IZ
advertisement
Manufacturer No:
X9421YV14IZ
HK JDW NO:
391-X9421YV14IZ
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9421YV14IZ
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YV14IZ Overview
There are TSSOP packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Bulk package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 64.The terminations are 14.The following programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices show 14 pins.In this case, the flow can be limited by 2.5kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.This potentiameter gets 14 pins on it.Voltage can be delivered at 5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYFor it to perform as expected, the supply current must be in the range of 400μA.The frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.Using the Digital category, supplies can be categorized.
X9421YV14IZ Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
X9421YV14IZ Applications
  • Communication device
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio level control
  • Low power system
  • Automatic gain control
  • Voltage resistance conversion
  • Analogue circuit
  • Programmable low pass filter
  • Programmable power supplies
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
X9421YV14IZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Digital
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    900μm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm