  • X9421YS16Z-2.7T1
X9421YS16Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9421YS16Z-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9421YS16Z-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421YS16Z-2.7T1 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.The number of positions is 64.It is designed 16 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm as shown.For its performance, it uses 2.7V.16 pins can be seen in The digi devices.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 400μA.With 2MHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9421YS16Z-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9421YS16Z-2.7T1 Applications
  • LEDs
  • Adjust VCOM settings
  • Programmable low pass filter
  • Industrial control
  • Audio level control
  • Household appliances
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Refrigerator
  • Joysticks
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
X9421YS16Z-2.7T1
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm