  • X9420YV14Z-2.7
X9420YV14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420YV14Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9420YV14Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersSPI, Serial64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9420YV14Z-2.7 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 14 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 2500Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices shows the 14 pins.The flow can be limited by 2.5kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 14 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers family pentometer are used.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 400μA.
X9420YV14Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9420YV14Z-2.7 Applications
  • Cell phone
  • Industrial control
  • PC
  • Sensor auto referencing circuits
  • Motor control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Voltage control
  • Noise-free volume controller
  • Used as voltage divider
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9420YV14Z-2.7
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm