  • X9420WV14Z-2.7T1
X9420WV14Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WV14Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9420WV14Z-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9420WV14Z-2.7T1
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420WV14Z-2.7T1 Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of ±2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.The X9420 family contains pentometer.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9420WV14Z-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9420WV14Z-2.7T1 Applications
  • Power supply
  • Adjust VCOM settings
  • Speakers
  • Programmable computer
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automatic detection of equipment
  • Audio level control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9420WV14Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C