  • X9410YV24-2.7
X9410YV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410YV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9410YV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9410YV24-2.7
Description:
X9410 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410YV24-2.7 Overview
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.Pentometer is a member of X9410 family.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9410YV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9410YV24-2.7 Applications
  • Joysticks
  • Noise-free volume controller
  • Programmable voltage regulator
  • Motor control
  • Testing equipment
  • Gas detection circuit
  • LEDs
  • PC
  • Optic fiber network
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9410YV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9410
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C