  • X9410WS24I
X9410WS24I
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24I
HK JDW NO:
391-X9410WS24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9410WS24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410WS24I Overview
SOIC packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Positions 64 make up this pentometer.This termination is designed for 24.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices show 24 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.At 5V, it can deliver voltage.85°C ensures stable operation.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9410WS24I Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9410WS24I Applications
  • Optic fiber network
  • Matching Linear Impedance
  • Automated caliberation
  • Motor control
  • Audio level control
  • Adjusting the LCD Display
  • DAC
  • LEDs
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm