  • X9408YV24I
X9408YV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9408YV24I
HK JDW NO:
391-X9408YV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9408YV24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9408YV24I Overview
TSSOP packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Positions 64 make up this pentometer.This termination is designed for 24.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices has 24 pins.It is possible to limit the flow with 2.5kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Voltage can be delivered at 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.
X9408YV24I Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9408YV24I Applications
  • Brightness of monitors
  • Programmable computer
  • Sensor trimming instrumentation
  • Contrast control of monitors
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
  • Calibration instrumentation
  • PC
  • Programmable power supplies
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9408YV24I
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm