  • X9401WS24I-2.7
X9401WS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9401WS24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9401WS24I-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9401WS24I-2.7 Overview
SOIC packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Bulk package provides access to it.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 64 positions in pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.24 pins can be seen in The digi devices.10kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.A voltage of 3/5V can be delivered by it.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be maintained at 2MHz frequencies.
X9401WS24I-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9401WS24I-2.7 Applications
  • Modern office equipment
  • Gas detection circuit
  • Wheatstone bridges
  • Brightness of monitors
  • Used as voltage divider
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Stereo
  • LEDs
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9401WS24I-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm