  • X9400YV24I-2.7
X9400YV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24I-2.7
HK JDW NO:
391-X9400YV24I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400YV24I-2.7 Overview
Package TSSOP contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.A 64 position is contained in pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 24.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9400YV24I-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9400YV24I-2.7 Applications
  • Speakers
  • LEDs
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Power supply
  • Motor control
  • Contrast control of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjust VCOM settings
  • Stereo
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24I-2.7
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C