  • X9400WV24Z-2.7T1
X9400WV24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9400WV24Z-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9400WV24Z-2.7T1
Description:
24 Terminations2.7V X9400 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24Z-2.7T1 Overview
Package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.Positions are 64.The terminations are set at 24.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is capable of supplying a voltage of ±2.7V~5.5V volts.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.The X9400 family contains pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9400WV24Z-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9400WV24Z-2.7T1 Applications
  • Optic fiber network
  • Household appliances
  • Industrial control circuits
  • Motor control
  • LEDs
  • Adjustable current control
  • Used as voltage divider
  • Voltage control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24Z-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9400
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm