  • X9400WV24I-2.7T2
X9400WV24I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24I-2.7T2
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9400WV24I-2.7T2
Package:
Datasheet:
Description:
3V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24I-2.7T2 Overview
There are 64 positions in pentometer.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.For its performance, it uses 3V.The digi devices has 24 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYdigipots operating under the max resistance tolerance of 20% are allowed.Below 85°C is the recommended operating temperature.24 terminals make up the electronic potentiometer.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
X9400WV24I-2.7T2 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9400WV24I-2.7T2 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9400WV24I-2.7T2 Digital Potentiometers applications.
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable computer
  • Joysticks
  • Power calibration
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Testing equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
  • Cell phone
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm