  • X9400WV24-2.7T1
X9400WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9400WV24-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9400WV24-2.7T1
Description:
X9400 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9400WV24-2.7T1 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Mount in the direction of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.The flow can be limited by 10kOhm.This object belongs to the X9400 family.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9400WV24-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9400WV24-2.7T1 Applications
  • Low power system
  • Programmable voltage regulator
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Speakers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automotive electronics
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9400
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C