  • X93256UV14I-2.7T1
X93256UV14I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X93256UV14I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X93256UV14I-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X93256UV14I-2.7T1
Description:
14 Terminations3V 14 Pin Digital PotentiometersSerial32 Positions
Purchasing and Inquiry
X93256UV14I-2.7T1 Overview
The file is contained in TSSOP packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 32 taps are provided.Pentometer consists of 32 positions.It is designed 14 terminations.You will find here 2 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.A 14 pin can be seen in the digi devices.Limiting the flow with 50kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.At 3/5V, it delivers voltage.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.
X93256UV14I-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X93256UV14I-2.7T1 Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Contrast control of monitors
  • Industrial control circuits
  • PC
  • Used as variable resistor
  • Automatic gain control
  • Programmable low pass filter
  • Automated caliberation
  • Motor control
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X93256UV14I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    25%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm