  • X9317UV8IZ-2.7T1
X9317UV8IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317UV8IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9317UV8IZ-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9317UV8IZ-2.7T1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317UV8IZ-2.7T1 Overview
The package contains TSSOP files.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel package.There are 100 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.A flow rate limit of 50kOhm is possible.The mount is Surface Mount.There are 8 pins on this potentiameter.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.5.5V is its maximum supply voltage.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 50μA.
X9317UV8IZ-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317UV8IZ-2.7T1 Applications
  • Joysticks
  • Programmable I to V converter
  • Calibration instrumentation
  • Audio level control
  • PC
  • Wheatstone bridges
  • Automotive electronics
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9317UV8IZ-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm