  • X9315USIZ-2.7
X9315USIZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315USIZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9315USIZ-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315USIZ-2.7
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315USIZ-2.7 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 32 taps.The number of positions is 32.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 8 pins.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.50kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of X9315 family.
X9315USIZ-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315USIZ-2.7 Applications
  • PC
  • Optic fiber network
  • Medical equipment
  • Speakers
  • Stereo
  • Industrial control
  • Programmable voltage regulator
  • Adjust VCOM settings
  • DAC
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9315USIZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm