  • X9315TSI-2.7T1
X9315TSI-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TSI-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315TSI-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315TSI-2.7T1
Purchasing and Inquiry
X9315TSI-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 32 taps are provided.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.In the X9315 family, pentometer belongs.
X9315TSI-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315TSI-2.7T1 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Used as variable resistor
  • Voltage resistance conversion
  • Contrast control of monitors
  • Programmable power supplies
  • Programmable voltage regulator
  • Optic fiber network
  • Analogue circuit
  • Automatic detection of equipment
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9315TSI-2.7T1
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C